|
Our Media/Results from NCAA D2 Cross Country Championships
Our ResultsTeam Scores
2013 Results - NCAA D2 Cross Country ChampionshipsPublished by DyeStatCOLLEGE.com on Nov 23rd 2013, 8:40pm
Website:Click here Results by: Prime Time Timing
|
1 Adams State 54
2 Grand Valley St. 104
3 Augustana (S.D.) 122
4 Western State 137
5 Colorado Mines 187
Place Team Points
1 Adams State 46
2 Grand Valley St. 83
3 Augustana (S.D.) 92
4 Western State 100
5 Colorado Mines 128
Congratulations to Adams State on taking both the individual and team titles!
Place Athlete Name Time Split Move Points
1 Tabor Stevens JR - Adams State 29:50.1 â 3
2 Vegard Olstad SO - Western State 30:01.7 â 3
3 Alex Monroe SR - Lock Haven 30:02.7 â 1
4 Mike Biwott SO - American International 30:07.2 â 3
5 Aaron Dinzeo JR - California U. 30:14.3 â 1
6 Paul Yak SR - Augustana (S.D.) 30:20.2 â 1
7 Adam Volkert SR - Pittsburg St. 30:23.2 â 15
8 Isaac Chavez SR - Chico State 30:30.1 â 3
9 Johnnie Guy SO - Southern Indiana 30:36.3 â
10 Jovanny Godinez SR - Adams State 30:38.3 â 2
11 Tom Karbo SR - Augustana (S.D.) 30:38.8 â 14
12 Kevin Batt SO - Adams State 30:41.5 â 9
13 Andrew Epperson SR - Colorado Mines 30:44.6 â 1
14 Brent Showerman SR - Grand Valley St. 30:46.2 â 4
15 Garrett Wilson SR - Western State 30:53.9 â 1
16 Alan Peterson JR - Grand Valley St. 30:56.4 â 1
17 Blake Delong SR - McKendree 30:57.8 â 23
18 Kyle Masterson SO - Adams State 30:58.8 â 1
19 Harald Karbo SO - Augustana (S.D.) 30:59.3 â 18
20 Nick Kadlec JR - Metro State 30:59.3
About a ten man pack now established.
1 Grand Valley St. 29
2 Adams State 47
3 Western State 87
4 Chico State 108
5 Minnesota-Duluth 117
Top 20 individual athletes:
Place Athlete Name Time Split Move Points
1 Jennifer Agnew SR - U-Mary 20:50.7 10:27.8 â 1
2 Jessica Macy SR - Pittsburg St. 21:02.1 10:27.9 â 1
3 Allyson Winchester JR - Grand Valley St. 21:05.7 10:31.2 â 2 1
4 Tara Dooley JR - Bentley 21:07.0 10:25.1 â 12
5 Samantha Johnson SR - Ferris State 21:07.2 10:28.7 â 5
6 Lauren Martin JR - Adams State 21:14.7 10:39.5 â 1 2
7 Breanna Hemming FR - Metro State 21:16.7 10:34.5 â 10
8 Samantha Rivard FR - Minnesota-Duluth 21:17.8 10:42.5 â 3
9 Jessica Janecke SO - Grand Valley St. 21:18.2 10:38.5 â 3 4
10 Kristin Brondbo SR - Augustana (S.D.) 21:19.5 10:40.5 â 1
11 Kendra Foley FR - Grand Valley St. 21:21.5 10:41.4 â 2 5
12 Lindsey Butterworth SR - Simon Fraser 21:23.7 10:40.7 â 7
13 Joyce Kipchumba SO - Alaska Anchorage 21:27.5 10:52.8 â 7
14 Janelle Lincks SO - Metro State 21:29.4 10:42.8 â 13
15 Maura O'Brien FR - Adams State 21:29.6 10:43.7 â 6 6
16 Susan Tanui SR - Alaska Anchorage 21:29.9 10:53.0 â 7
17 Courtney Brewis SR - Grand Valley St. 21:32.0 10:50.6 â 2 7
18 Emily Short JR - Saginaw Valley 21:32.6 10:42.5 â 20 8
19 Anna Marshall SR - Western State 21:34.2 10:45.5 â 14 9
20 Kelly Lamb SR - Adams State 21:36.8 10:50.7 â 3 10
1. Grand Valley St. 22
2. Adams State 34